Přeskočit na obsah

Úvodní stránka » Baccarat » Historie » Klíčová data od roku 1764

Klíčová data od roku 1764

1764 - Vznik první dílny

Francouzský král Ludvík XV. dal biskupovi z Mét, Ludvíkovi de Montmorency-Laval, povolení založit sklárnu v obci Baccarat. Ta se nachází v Lotrinsku na východě Francie. Sklářská dílna nesla od roku 1775 jméno Sainte-Anne.

1816 - Přeměna ma křišťálovou manufakturu

Průmyslník Aimé-Gabriel d’Artigues, který vlastnil také belgické sklárny Vonêche, převzal dílnu Sainte-Anne v roce 1816 a zaměřil se na zpracování křišťálového skla. První křišťál se v Baccaratu vyrobil 15. listopadu a to v podobě okenních výplní, zrcadel a později i číší.

1823 - Úspěch kolekce Juvisy

Francouzský král Ludvík XVIII. si nechal vyrobit prestižní sadu číší nazvanou Juvisy. Od té doby Baccarat vytvořil sady sklenic pro krále Karla X., Ludvíka Filipa, císaře Napoleona III. a pro francouzské prezidenty. Řada Juvisy dodnes stále zdobí stoly Elysejského paláce.

1827 - První křišťálové lustry

První křišťálové lustry značky Baccarat přišly na řadu v roce 1827. Baccarat byl první francouzskou manufakturou, která lustry předvedla na výstavě. Stalo se tak na Národním veletrhu francouzských průmyslových výrobků. Vývoj lustrů trval tři roky.

1832 - Paříž vítá Baccarat

První pařížský obchod Baccarat byl otevřen roku 1832 na adrese Rue de Paradis 30.

1835 - Příkladná sociální politika

Baccarat je průkopníkem v oblasti práv zaměstnanců. Nejdříve sklářům umožnil uzavření pojistných smluv, v roce 1851 potom spustil program pro zaměstnance, kteří odcházeli do důchodu. V roce 1827, respektive 1828, začal Baccarat dotovat vzdělání dětí pracovníků. Za příkladnou sociální politiku Baccarat obdržel několik cen. Zaměstnanci manufaktury dodnes žíjí v domcích lemujících náměstí Baccaratu, které pro ně byly postaveny v bezprostřední blízkosti skláren a dodnes je užívají zcela zdarma.

1839 - Produkce barveného křišťálu

Baccarat byl ve Francii první výrobnou, která se začala zabývat produkcí barveného kříšťálu, za což Baccarat obdržel zlatou medaili na Národním veletrhu průmyslových výrobků. Krystalérie Baccarat zůstala lídrem v tomto segmentu i díky tomu, že vyvinula úspěšné rubínově červené a opálové odstíny barev.

1841 - Vznik kolekce Harcourt

Kolekce Harcourt se se svými klasickými nadčasovými tvary stala mezinárodním prodejním bestsellerem. Vyrábí se dodnes v nezměněné podobě a speciální způsob fazetového výbrusu se stal ikonou značky. Harcourt patří mezi nejnapodobovanější kolekce na světě.

1855 - Celosvětové uznání

Krystalérie dosáhla globálního uznání, když na prvním Světovém veletrhu v Paříži představila více než pětimetrové svícny a lustry obsahující 140 světel. To podniku dovolilo další rozkvět po roce 1896, kdy se začalo zavádět elektrické vedení. Dílna se technickému pokroku okamžitě přizpůsobila a začala vyrábět elektrické lustry.

1860 - Vznik značky Baccarat

Dne 29. října byla značka Baccarat zaregistrována u obchodního soudu v Paříži. Nové logo se
od této doby objevilo na každém výrobku a má stále svou původní podobu.

1867 - Spojení s malířskou ikonou

Během druhého Světového veletrhu v Paříži Baccarat prezentoval pár dech beroucích rubínově zbarvených křišťálových váz, jejichž povrch ozdobil jeden z nejuznávanějších umělců 18. století Jean-Baptiste Siméon Chardin. Mistrovské kousky si ihned odnesly zlatou medaili. Baccarat také fascinoval se sedm metrů vysokou křišťálovou fontánou.

1878 - Třetí zlatá medaile

Další výjimečné výrobky Baccarat představil na třetím Světovém veletrhu v Paříži. Nový styl Japonism výrazně změnil trh s dekorativním uměním (keramiku, křišťál, nábytek i textilie a tapety). Baccarat začal používat novou unikátní techniku rytí, která se ve francouzštině označuje jako taillegravure. V neposlední řadě Baccarat šokoval s neuvěřitelným pět metrů vysokým křišťálovým Merkurovým chrámem.

1886 - Expandující export

Baccarat otevírá nová zahraniční zastoupení v Indii, Argentině a na Kubě. V dalších letech to byli Vietnam, Urugvaj a Mexiko. Export rostl také díky vytrvalému úsilí obchodníků Baccaratu, kteří cestovali po světě a šířili umění francouzské krystalérie. Prestižní objednávky plynuly například od indických maharádžů, z Osmanské říše, Japonska, Latinské Ameriky a v neposlední řadě od ruských carů, kteří si Baccarat neobyčejně oblíbili. Krystalérie dodala osvětlení a svícny například pro petrohradský Zimní palác.

1899 - Exkluzivně pro Elysejský palác

Francouzský prezident Emile Loubet si pro Elysejský palác vybral křišťálové kalichy z řady Juvisy. Ty byly zdobené medailonem s iniciály RF (Republique Francaise).

1906 - Ruský dvůr

Křišt'ál Baccarat si rusové zamilovali. Nejdražší sklenky Tsar si ihned oblíbili knížata, šlechtici a další významné osobnosti z ruské smetánky. V tomto roce dokonce Baccarat v Rusku zprovoznil pec, která byla postavena speciálně pro uspokojení obrovské poptávky tamního trhu.

1907 - Produkce flakónů pro parfémy

Výroba parfémových flakónů vzlétla na 4000 kusů denně (v roce 1897 byla produkce na 150ti kusech za den). Všichni velcí tvůrci parfémů a následně i módní návrháři pověřili Baccarat vytvořením flakónů pro jejich vůně.

Z velkého množstní například Dior, Guerlain, Elizabeth Arden, Versace, Lancome, Cartier.

1916 - První designér Baccaratu

Georges Chevalier byl prvním z umělců, který se přidal k Baccaratu. Byl členem exkluzivní skupiny Société des Artistes Décorateurs. Georges Chevalier stál za revolucí produktového portfolia Baccaratu a modernizoval image značky ve dvacátých letech devatenáctého století. Jeho návrhy byly živým důkazem jeho silného tvůrčího talentu a jeho obrovských zkušeností s křišťálem. Jeho odvážný přístup a dokonalý vkus byly pro Baccarat nesmírně přínosné. Pro mezinárodní výstavu dekorativního a průmyslového umění v Paříži navrhl Christofle Pavilion, třímetrový lustr s vodní tématikou. Ten byl koupen pro Královské divadlo v australském Sydney.

1936 - Vývoj loga Baccarat

Papírová značka Baccarat, kterou byly označovány všechny produkty Baccaratu, byla nahrazena novou technologií leptání kyselinou. Po roce 1990 se ke gravírování loga začal používat laser.

1948 - Baccarat vstupuje do USA

Svůj první exkluzivní obchod ve Spojených státech společnost Baccarat otevřela v roce 1948. Stalo se tak v New Yorku na 57. ulici. Ještě před tím, v roce 1936, Baccarat vyrobil speciální řadu sklenic pro prezidenta USA Franklina D. Roosevelta.

1964  - Dvousté výročí Baccaratu

Krystalérie v Paříži slaví své dvousté výročí. Dlouhá cesta Baccaratu byla znázorněna na retrospektivní výstavě v Louvru jako důkaz neuvěřitelného úspěchu firmy.

1979 - Kolekce Masséna

Vznik řady Masséna, extrémně populární ve Spojených státech.

1984 - Založení dceřiné společnosti v Tokiu

Rapidní expanze asijských trhů si vyžádala založení pacifické pobočky Baccarat Pacific K.K. V této době se může Baccarat pochlubit jedenácti butiky na Dálném východě (v Japonsku, Jižní Korei, Singapuru, Hong Kongu a Číně).
Vztah Baccaratu s Japonskem se datuje k pozdnímu devatenáctému století s výrobou servisu k čajovému obřadu pro dům Harumi. V roce 1909 začala výroba sklenek s rytinou chryzantém, které byly vytvořeny pro císaře Japonska a jsou znakem císařského domu.

1992 - Výroba prvních šperků

Zahájení prodeje první řady šperků z křišťálu byla spuštěna v roce 1992. S Baccaratem spolupracují přední světoví designéři: Catherine Noll, Peggy Huynh Kinh, Philippe Airaud, Stefano Poletti či Elie Top s Aude Lechére.

1994 - Lustr s 230 světly

K 230. výročí skláren Baccarat byl vytvořen neuvěřitený lustr se symbolickými 230 světly.
Tento opravdu velký kus umění váží 1,5 tuny, je vysoký 5 metrů, široký 3 metry a jeho kabeláž dosahuje délky dvou kilometrů.

1995 - Kolekce Constellation

Revoluce ve skle vytvořením řady Constellation a zejména linií Vega. Tato kolekce sklenek si pohrává s paradoxy mezi jemností křišťálové číše, dlouhou nohou vyrobenou montáží velkých broušených perlí a tloušťkou lupy základny.

1996 - Kolekce Rencontre

S první kolekcí Rencontre přišel známý umělec Mathias. Jeho výrobky poukazují na dokonalé spojení designéra a sklářů.

1997 - Trilogie vlastních parfémů

V roce 1997 Baccarat přišel na trh s vlastní řadou parfémů. První byl "Příběhy ze vzdálené země", který byl následován dalšími dvěma ("Zářivá noc v Bengálsku" a "Posvátné slzy Théby"). V témže roce Baccarat pořádal retrospektivní výstavu ve Španělsku, o rok později ve čtyřech muzeích v Japonsku (Yokohama, Osaka, Hirošima a Tokio).

2001 - Přichází Ettore Sottsass

Řadu Rencontre v roce 2002 rozšířil legendární italský designer Ettore Sottsass. Zákazníky okouzlil vázami Ninurta, Uttu a Enki. Na svět přichází také nová řada šperků Folie Douce, která kombinuje smyslnost kůže a třpyt křišťálu    
a B for Time, první navržené hodiny. Originálním designem, který narušuje tradiční hodnoty, s jedinečnou kombinací materiálů a barev, přináší Baccarat skutečnou kreativitu do hodinářského průmyslu. B for Time splňuje náročná přání díky vyměnitelným náramkům a kombinacím bílého, žlutého, či růžového zlata doplněného drahokamy.

2002 - Legendární Philippe Starck

Společnost Baccarat má tu čest spolupracovat s jedním z nejznámějších designérů současné doby, Philippem Starckem. Ten se ihned po zahájení spolupráce stal uměleckým a inspirativním vůdcem celé značky. Pro Baccarat vytvořil lustr z černého křišťálu Zénith a o dva roky později přišel s celou novou kolekcí Darkside, jedinou svého druhu na světě. Darkside zve příznivce umění k prozkoumání nejtemnější strany přírody. Starck v této kolekci využívá paradoxy a kontrasty mezi světlem a tmou, křišťálovým jasem a leskem tmavého onyxu a tím oživuje Baccarat s již v minulosti tradiční výrobou černého křišťálu kombinovaného s jeho ojedinělým talentem.

2003 - Palác Baccarat

V roce 2003 společnost Baccarat přestěhovala své sídlo do pařížské ulice Etats-Unis 11, kde se nachází legendární bývalé panské sídlo patronky umění Marie-Laure de Noailles. Ta v těchto  okázalých prostorách pořádala pompézní večírky. Kromě toho zde nechala vybudovat salon věnovaný malířům, spisovatelům a hudebníkům. Uspořádání a interiér rezidence stále nechávala přizpůsobovat tak, aby lépe odpovídalo jejím momentálním náladám. Žádné jiné místo se nemohlo lépe hodit pro nový domov Baccaratu. Designér Philippe Starck byl okamžitě unesen touto myšlenkou a dostal volnou ruku k vytvoření extravagantního projektu, plného úžasu a překvapení, pro tuto přední luxusní značku. Na 3000 metrech čtverečních umístil muzeum s tvorbou značky od počátku její existence, noblesní restauraci s nepřehlédnutelnou křišťálovou výzdobou a rozsáhlý showroom s veškerou kolekcí. Proslulý sál se stal místem k pořádání banketů a tanečních událostí pro pařížskou společnost crème de la crème.

2006 - Nezpochybnitelná profesionalita krystalérů

Baccarat obdržel rekordní počet ocenění v soutěži Nejlepší francouzští řemeslníci (Meilleurs Ouvriers de France). Žádná z francouzských luxusních společností nezaměstnává tolik oceněných profesionálů jako Baccarat. Podniková krystalérie je jediná na světě, která se může pyšnit oceněním Živoucí poklad (Maître d’Art).

2007 - Společnost s živoucím dědictvím

Baccarat obdržel další z nesčetných ocenění. Certifikát pro společnost s živoucím dědictvím
od francouzského ministerstva obchodu. Toto prestižní ocenění získávají podniky, které předávají své výjimečné zkušenosti z generace na generaci a sdílí je po celém světě.

2008 - Palác Baccarat v Moskvě

Svůj druhý luxusní Palác Baccarat firma otevřela v Rusku, a to na prestižní adrese v ulici Nikolskaya v Moskvě. Interiéry této věrné repliky pařížského paláce opět navrhl Philippe Starck.

2009 - Pokračování úspěchu řady Recontre

Oblíbenou řadu výrobků Recontre osvěžil španělský designér Jaime Hayon, když vytvořil uměleckou sbírku limitované edice devíti dekoračních předmětů kombinujících křišťál
a keramiku Crystal Candy.

2010 - První spolupráce s Marcelem Wandersem

V roce 2010 Baccarat poprvé spolupracuje se slavným holandským umělcem Marcelem Wandersem, který dále rozšířil legendární řadu Recontre. Nádherné vázy a svícny v limitované edici kombinují křišťál a mosaz. Celá kolekce s názvem Rois de la Forét je inspirována proměnou přírody a podobami pohádkového lesa v průběhu ročních období.

Crystal Heritage - oficiální partner Baccarat pro Českou republiku